Pozvánka na výstavu: Středověké hry - „Kronikář" Michael Emanuel Holakovský - Osmdesát let od smrti Jaroslava Wiesnera (1. část) - Bohumil Laušman a jeho úloha v domácím odboji v protektorátu - Unikátní středověké nákončí pochvy dýky ze Zdislavi

Pozvánka na výstavu: Pravěk na Chrudimsku 17.3.-28.5.2023 - Životní a literární horory Adolfa Heyduka (2. část) - O chrudimských (převážně muzejních) knihovnách a čítárnách - Zpráva o činnosti Státního okresního archívu Chrudim za rok 2022 - Nález miniaturní sekery z k. ú. Seč

Pozvánka na výstavu: Hola, hola, škola volá! aneb Chrudim, město škol 18.5.-1.10.2023 – Životní a literární horory Adolfa Heyduka (3. část) – Chrudimská připomínka 150. výročí úmrtí Josefa Ressla v roce 2007 – Středověké opaskové nákončí z Míčova (okr. Chrudim) – Vinařství chrudimské – První maturitní zkoušky na Obchodní akademii Chrudim – Z muzejních depozitářů. Pohlednice namalované Karlem Pippichem (1862–1932)

Pozvánka na výstavu: Zápalkové retroetikety 2.2.-28.5.2023 – Životní a literární horory Adolfa Heyduka (1. část) – Holčička na peróně – Obraz „Kosácké nebe“ aneb Kteří ze zakladatelů Prahnízda Kosů chrudimských seděli Františkovi Müllerovi modelem v jeho vězeňské cele – Zvon blahoslaveného Karla a Zity v kostele svaté Markéty v Podlažicích

Výstava Skauting na Chrudimsku zahájená v Regionálním muzeu v Chrudimi v září roku 2021 se věnovala tématu celosvětového hnutí vzniklého roku 1907 v Anglii. Odtud se začalo rychle šířit po celém světě a na začátku 20. století se prosadilo také v českých zemích. Poměrně brzy začala být idea skautingu naplňována také na Chrudimsku, kde můžeme prvopočátky organizovaného táboření v tomto duchu hledat již v době kolem roku 1915. Tato výstava si kladla za cíl návštěvníky seznámit nejen s fenoménem skautingu jako takovým, jeho vznikem, počátky u nás i leckdy komplikovaným historickým vývojem, ale především také prezentovat historii a současnost deseti středisek působících v okrese Chrudim.

Fama nihil est celerius aneb O nálezech pokladů v Chrudimi v 17. a 18. století
Zpráva o záchranném archeologickém výzkumu v trase obchvatu Slatiňan
Zpracování železa ve středověké Chrudimi
Městské nemovitosti a jejich význam pro nižší šlechtu v krajském městě ve druhé polovině 16. století – chrudimská sonda
Židovští lékaři v léčebně na Košumberku před druhou světovou válkou
Okolnosti vzniku Muzea loutkářských kultur v Chrudimi

 

Pozvánka na výstavu Tajemství vějířů 2. 12. 2022 – 26. 2. 2023
Pozapomenuté výročí: 100 let Družstva na záchranu hradu Košumberka
Věra Vovsová (1912–1998)
Chrudim navštívilo šest prezidentů (jeden dokonce dvakrát)
Svědci časů minulých aneb Za alejemi na Chrudimsko
Přehled příspěvků do Chrudimských vlastivědných listů v roce 2022
Do Chrudimských vlastivědných listů v roce 2022 přispěli
Divertimento pro Bohumila Benoniho
V kroužcích dýmu: portrét moderního umělce

Reportáž o výstavě "Vánoce ve světě", kterou Regionální muzeum v Chrudimi pořádalo ve dnech 12. 11. 2021 – 9. 1. 2022. Návštěvníci se dozvěděli, jak slaví vánoční svátky lidé ve více než 30 zemích světa, jaké dodržují zvyky, kdo jim nosí dárky a další zajímavosti o postavách spjatých s Vánocemi. Nejen pro děti byly připraveny veselé scény s postavami, které o Vánocích nosí dárky v různých částech světa. K vidění bylo také množství betlémů především z Latinské Ameriky, Afriky a Evropy. 

Pozvánka na výstavu Věra Vovsová (1912–1998): Obrazy, 24. 11. 2022 – 12. 2. 2023
Antonín František Rybička Skutečský a Chrudim (příspěvek k 210. výročí narození)
Chrudimská stopa v Knížkách nálezů soudu zemského a komorního z první poloviny 16. století
O podílu historické a letopisecké komise na rozšíření povědomí obyvatel Chrudimě o její historii v posledních dvaceti letech a také o kronikách a kronikářích města (2. část)
Jsou místa, kde jsme hluboce zakořeněni. Nová publikace o Krouně a jejím blízkém okolí
Z muzejních depozitářů: Předměty spolku Kosů chrudimských

Webová výstava k 240. výročí narození. Chrudimský děkan Josef Liboslav Ziegler patřil k osobnostem českého národního obrození první poloviny 19. století. Zasloužil se o rozvoj školství v Chrudimi a pedagogiky obecně. Zavedl vzdělávání učitelů v české historii, mluvnici a pedagogice, žákům nařídil zpívat v kostele česky. Redigoval 12 ročníků prvního českého pedagogického časopisu Přítel mládeže a vydal Mluvnici českou ku prospěchu školní mládeže. Vlastnil bohatou knihovnu, jejíž část je nyní součástí sbírek Regionálního muzea v Chrudimi.