Regionální muzeum v Chrudimi - Markéta Davidová

První duben nepatří jen aprílovým žertíkům a malým škodolibostem, ale i všemu ptactvu. Už 115 let se v tento den slaví Mezinárodní den ptactva. Slaví se již od roku 1906 ve výroční den podepsání mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Cílem této dohody je upozornit na nebezpečí ohrožující ptáky na celém světě a pomoci tak jejich ochraně a ochraně jejich stanovišť. Tento den se zároveň řadí k významným mezinárodním dnům pro přírodu. Při této příležitosti jsme si pro vás připravili MALÝ PŘÍRODOVĚDNÝ KVÍZ. Proto oprašte své znalosti a pojďte zkusit uhodnout, o jaký ptačí druh se jedná.

Rok na statku

Heřmanoměstecké cechy ve světle urbáře panství Heřmanův Městec a Stolany z 1658
Hydrodynamické pohony vysokozdvižných vozů Transporty n. p. Chrudim
Přestavba kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi v letech 1873-1880 ve světle písemných pramenů
Chrudimské muzeum a retrospektivní regionální bibliografie historické a vlastivědné literatury

Pozvánka na výstavu JUDr. Karel Pippich (1849-1921)
Zpráva o činnosti Státního okresního archivu Chrudim za rok 2020
Šest chrudimských publikací o vynálezci lodního šroubu Josefu Resslovi
Zapomenutý nález dýky z chrudimské Filištínské ulice
Z muzejních depozitářů. Holandská keramika z počátku 20. století

Pozvánka na výstavu Viktorin Kornel ze Všehrd: chrudimský rodák, humanista a právník
Kdo je autorem gotického zvonu v Chrudimi?
Na co navazují Chrudimské vlastivědné listy a Chrudimský vlastivědný sborník
Klub velocipedistů chrudimských
Viktorin Kornel ze Všehrd a Chrudim (edice Chrudim – svazek 49)

Protože děti nemohou k nám do muzea, připravili jsme pro ně online zábavný vědomostní kvíz, který navazuje na ukončenou výstavu Víra v umění, umění ve víře. Výtvarná kultura Chrudimska ve středověku. Kvíz je zaměřen na gotické umění. Přejeme hodně zábavy při plnění úkolů.

Pippich4. března až 30. května 2021

JUDr. Karel Pippich, čestný občan Chrudimě, patří k významným osobnostem 2. poloviny 19. století a první třetiny 20. století. Byl zemským poslancem, okresním zastupitelem, městským radním, členem výboru ČOS, starostou místní jednoty Sokola a východočeské sokolské župy, která nese jeho jméno, divadelním ochotníkem, režisérem, intendantem místního divadla, předsedou hudebního spolku Slavoj, autorem několika divadelních her a mnoha dalších textů. Výstava stručně připomene jeho život, rodinné zázemí, veřejné působení a význam pro Chrudim.

Výstava je ke shlédnutí pouze online na adrese https://exhibition.indihu.cz/view/JUDrKarelPippich2021-02-23T122448804Z

Pozvánka na výstavu Víra v umění – umění ve víře. Výtvarná kultura Chrudimska ve středověku.
O knížecí svatbě, památkové péči a všímavých učitelích. K osudům mobiliáře zámku Chroustovice a hradu Rychmburk v letech 1919–1929
Rod erbu lekna z Mrdic a Heřmanova Městce. K polozapomenuté genealogické souvislosti.
Z muzejních depozitářů. Podmalby na skle ze sbírek Regionálního muzea v Chrudimi.

Z nařízení vlády je muzeum až do odvolání uzavřeno.

Podzim je v plném proudu a než spadne poslední listí, připravili jsme si pro vás další Dílničku v balíčku, tentokrát JEŽCI Z LISTÍ. Dnešní téma je podzimní z více pohledů – využijeme padající listí a navíc budeme vyrábět ježky, kteří se ukládají k zimnímu spánku. Při procházce nezapomeňte nasbírat barevné listí, které budete při výrobě potřebovat. Také přikládáme odkaz s radami, jak se ježek ukládá k zimnímu spánku, kdy potřebuje naši pomoc a jak mu pomoct, pokud má na podzim nízkou váhu (Ježčí poradna). Dnes představujeme druhý návod na JEŽKY Z LISTÍ.