Výstava připomene, jak vypadala příprava vánočních jídel v minulosti ve městech i na vesnici.
Jedná se o pokračování stejnojmenné výstavy, kterou muzeum uspořádalo v roce 2016.
Přednáška k výstavě Chrudim včera a dnes: Střípky z minulosti chrudimských domů II. vás provede proměnami města od jeho historických počátků až po současnost.
Kreativní workshop, kde si můžete vlastnoručně vyrobit svíce z pravého včelího vosku, ochranné škapulíře a dozvědět se více o tradicích tohoto starobylého svátku.
Zimní vycházka s povídáním o pardubických mokřadech a jejich obyvatelích z řad zimujících ptáků a dalších živočichů.
Muzeum je přístupné veřejnosti každý den kromě pondělí. Pro školy a jiné skupiny je přístup možný po dohodě i v jiný termín.
Výstava bude otevřena 28. 5. – 28. 8. 2016
Vernisáž v pátek 27. 5. v 18 hodin.
Pomyslná schoelnfeldská erupce
(Jiří Svoboda)
Výstava je pořádána ve spolupráci s Vodními zdroji Chrudim.
Výstava představí obrazové umělecké paleontologické rekonstrukce volného sdružení výtvarníků PAS (Paleoart – Art and Science). Mezi členy PAS, jejichž díla jsou základní osou výstavy, patří Jaroslav Bažant, Pavel Dvorský, Petr Modlitba, Jiří Svoboda a Jiří Teichmann. Všichni z autorů byli v mládí silně inspirováni tvorbou nejlepšího malíře pravěku 20. století Zdeňka Buriana. Postupem času si ale každý z autorů vytvořil svůj vlastní pohled na dávnou minulost a zobrazuje pravěk svým nezaměnitelným způsobem.
Výtvarníci si kladou za cíl propagovat vědeckou kresbu, malbu a modelářství. Dalším z výtvarníků, který představí tentokrát „paleorekonstrukce“ vztažené přímo na Železné hory je Adam Kašpar.
Na výstavě bude rovněž vytvořeno diorama prvohorního karbonského močálu, druhohorního křídového moře, celkově bude výstava doplněna kosterními pozůstatky pravěkých živočichů, zkamenělými rostlinami či jejich otisky.
Výstavu bude doprovázet i celá řada dalších aktivit nejen pro děti, ale i pro širokou veřejnost.