22 března 2024 09:00 - 17:00

Řemeslo má zlaté dno (od cechů po současnost)

Výstava prezentuje historii podnikání v Chrudimi. 22.03. - 31.08.2024

4 července 2024 17:00

Vernisáž výstavy Československé hračky druhé poloviny 20. století

5 července 2024 09:00 - 17:00

Československé hračky druhé poloviny 20. století

Výstava sbírky Ladislava Suchánka představující širokou produkci hraček československé výroby. 5. 7. - 22. 9. 202 4

Muzejní sbírky

Odborné publikace

Stáhnout jako soubor iCal
GOBI LEGEND A MÝTŮ ZBAVENÁ - VERNISÁŽ
pátek, 16. září 2016, 17:00
Shlédnutí : 1919

Výstava bude otevřena 16. 9. – 13.11. 2016.
Vernisáž 16. 9. 2016 v 17 hodin.
Rozsah výstavy: vstupní vestibul, výstavní sály v přízemí.

gobi1
gobi3

Výstava je pořádána ve spolupráci s RNDr. Evženem Kůsem.

„Jen vítr a déšť může sedlat hřbety divokých koní“, praví jedno z mongolských přísloví. A právě do domoviny posledního dosud žijícího divokého koně nás pozve výstava Regionálního muzea v Chrudimi – Gobi, legend a mýtů zbavená. Do země největší asijské pouště, země s nejmenší hustotou osídlení na světě, země s dosud nedotčenou přírodou a nevšedními příbytky - jurtami, k nimž neodmyslitelně patří kočovný život pastevců, obklopených svými stády. Existuje mýtická podzemní říše Agarti,  bájný pouštní muž Almas či  smrtící pouštní červ Olgoj chorchoj, jehož jméno mongolští pastevci vyslovují jen s velikým respektem? To vše nám poodhalí připravovaná výstava.

Po dobu dvou měsíců se výstavní sály muzea přemění v gobijskou poušť. Návštěvník se ocitne nejen uprostřed písečné krajiny, kde bude moci nasát atmosféru nekonečné pouště pohledem na sluncem spalující písečné duny, ale zavítá i do saxaulové stepi s jurtou mongolských pastevců, kde se možná setká tváří v tvář i s mýtickým Olgojem chorchojem. Zvídaví návštěvníci se mohou těšit na mnoho zajímavých informací nejen o Gobi, ale i o Mongolsku samotném. K vidění na výstavě bude i celá řada předmětů, využívaných kočovníky k dennímu užitku, hudebních nástrojů, tradičních oděvů a v neposlední řadě i vycpanin živočichů žijících v této části světa. Na malé návštěvníky bude v rámci výstavy čekat hrací koutek, kde mohou namalovat svoji vlastní představu o bájných stvořeních žijících v gobijské poušti.

Na výstavu navazují dvě doprovodné přednášky:

27. 10. v 17:00

První o posledním divokém koni na světě - koni Převalského, endemitu Džungarské Gobi

10. 11. v 17:00

Tradice a současnost Mongolska