Výstava připomene, jak vypadala příprava vánočních jídel v minulosti ve městech i na vesnici.
Jedná se o pokračování stejnojmenné výstavy, kterou muzeum uspořádalo v roce 2016.
Přednáška k výstavě Chrudim včera a dnes: Střípky z minulosti chrudimských domů II. vás provede proměnami města od jeho historických počátků až po současnost.
Kreativní workshop, kde si můžete vlastnoručně vyrobit svíce z pravého včelího vosku, ochranné škapulíře a dozvědět se více o tradicích tohoto starobylého svátku.
Zimní vycházka s povídáním o pardubických mokřadech a jejich obyvatelích z řad zimujících ptáků a dalších živočichů.
Muzeum je přístupné veřejnosti každý den kromě pondělí. Pro školy a jiné skupiny je přístup možný po dohodě i v jiný termín.
Termín výstavy: 30.1. – 14. 6. 2020
Vernisáž výstavy: 30. 1. 2020 v 17 hod.
Svět kořenů je plný barev, příběhů a překvapení. Po překročení bludného kořene se zmenšíte a ocitnete se pod zemí, v půdě, kde se rostliny a živočichové několikanásobně zvětší. Věci, které jsou normálně viditelné pouze pod lupou nebo mikroskopem, zde můžete obdivovat v nadživotní velikosti. V tajemné říši kořenů zažijete to, co tu zažívá třeba krtek. A jak krtek vypadá doopravdy? Co má ve spíži a kdo s ním v podzemí ještě bydlí? Jak vypadají kořeny hodně zblízka a co dělají?
Na vlastní oči a uši se přesvědčíte o rozdílném pozemním světě pod loukou, lesem či zahrádkou, a že i pod zemí je opravdu rušno. Dozvíte se o kořenech jedlých, pitných, krásných i vychytralých či jaká tajemství odkrývají v půdě čeští vědci. Výzkumy těchto „podzemních“ biologů z přírodovědeckých fakult i ústavů Akademie věd jsou zde představeny nevšední formou.
Interaktivní výstava má připravena mnohá překvapení i pro naše nejmenší. V krtčí noře na děti tiše čeká spící krtek s žížalí zásobárnou opodál, takže jej mohou nakrmit. Na chvíli se mohou stát i opravdovými herci a zahrát si divadlo v pohádce o veliké řepě. Připraveny jsou kostýmy, kulisy i fotokoutek pro vyfocení se na památku.
Výstava je pořádaná ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni a Základní uměleckou školou Chrudim. Pro všechny zvídavé přírodovědce bude slavnostně otevřena vernisáží ve čtvrtek 30. ledna v 17 hod.