Z epidemiologických důvodů je muzeum až do odvolání uzavřeno a všechny akce do konce roku 2020 se ruší.

Od pondělí 12. 10. je podle nařízení vlády uzavřeno i naše muzeum. Aby se Vám nestýskalo po našich tvořivých dílničkách, připravili jsme pro vás „dílničky v balíčku“.
„Dílničky v balíčku“ jsou návody na výrobu různých drobných dekorací, které se budou vázat k ročním obdobím, svátkům nebo výročím. Hlavním úkolem „dílničky v balíčku“ je potěšit Vás a usnadnit tvoření s dětmi pro zkrácení pošmourných podzimních dnů.

František Schmoranz st. byl významným architektem a památkářem, který se svými pracemi zapsal do dějin české architektury. Ve třiceti letech se stal chrudimským městským architektem a později dokonce konzervátorem Chrudimského kraje. Rekonstrukce starších staveb realizoval v duchu dobového purismu usilujícího o obnovení tzv. čistého slohu a k novostavbám přistupoval skrze romantický historismus. Jeho historizující úpravy sice často neodrážely původní podobu staveb, leckdy ovšem objekty zachránily před úplnou zkázou.

Viktorin Kornel ze Všehrd byl významnou osobností humanistické společnosti přelomu 15. a 16. století. Ač byl chrudimským rodákem, většinu svého života prožil v Praze. Stal se profesorem na zdejší univerzitě a později dokonce děkanem artistické fakulty. Posléze působil jako úředník u zemských desk. Jeho nejznámějším dílem je spis O práviech, o súdiech i o dskách země české knihy devatery, který je dnes součástí středoškolského přehledu literatury.

K výstavě "Architekt a památkář František Schmoranz st. a rod Schmoranzů ze Slatiňan" byly vydány dvě publikace. Zde malá ochutnávka.

Kostel sv. Jakuba v Rané a jeho počátky
Tři ojedinělé nálezy středověkých seker z okolí Luže: (k. ú. Zdislav a Řepníky)
Črty k správnímu vývoji rychmburského panství
Příběh obce Kočí
Chrudimský kšaft Ludmily Plesové z roku 1614

Kompletní nabídka programů pro MŠ ke stažení ve formátu PDF.

Kompletní přehled programů pro ZŠ ke stažení ve formátu PDF.

Z epidemiologických důvodů je muzeum je až do odvolání uzavřeno a všechny akce do konce roku 2020 se ruší.

Pozvánka na dvě výstavy František Schmoranz st. (1914-1902): architekt, stavitel a památkář, Viktorin Kornel ze Všehrd: chrudimský rodák, humanista a právník
Historie a současnost Státního okresního archivu Chrudim (3.část)
Jan Hlína a chrudimské muzeum: (drobný příspěvek k nedožitým 95. narozeninám)
Z muzejních depozitářů. Keramické vázy Anny Boudové Suchardové