Muzeum má opět otevřeno a srdečně Vás zve na výstavu betlémů ze sbírky Lucie Benedikty Petrusové ze Sobětuch.

Pozvánka na výstavu Víra v umění – umění ve víře. Výtvarná kultura Chrudimska ve středověku.
O knížecí svatbě, památkové péči a všímavých učitelích. K osudům mobiliáře zámku Chroustovice a hradu Rychmburk v letech 1919–1929
Rod erbu lekna z Mrdic a Heřmanova Městce. K polozapomenuté genealogické souvislosti.
Z muzejních depozitářů. Podmalby na skle ze sbírek Regionálního muzea v Chrudimi.

Z nařízení vlády je muzeum až do odvolání uzavřeno.

Podzim je v plném proudu a než spadne poslední listí, připravili jsme si pro vás další Dílničku v balíčku, tentokrát JEŽCI Z LISTÍ. Dnešní téma je podzimní z více pohledů – využijeme padající listí a navíc budeme vyrábět ježky, kteří se ukládají k zimnímu spánku. Při procházce nezapomeňte nasbírat barevné listí, které budete při výrobě potřebovat. Také přikládáme odkaz s radami, jak se ježek ukládá k zimnímu spánku, kdy potřebuje naši pomoc a jak mu pomoct, pokud má na podzim nízkou váhu (Ježčí poradna). Dnes představujeme druhý návod na JEŽKY Z LISTÍ.

František Schmoranz st. byl významným architektem a památkářem, který se svými pracemi zapsal do dějin české architektury. Ve třiceti letech se stal chrudimským městským architektem a později dokonce konzervátorem Chrudimského kraje. Rekonstrukce starších staveb realizoval v duchu dobového purismu usilujícího o obnovení tzv. čistého slohu a k novostavbám přistupoval skrze romantický historismus. Jeho historizující úpravy sice často neodrážely původní podobu staveb, leckdy ovšem objekty zachránily před úplnou zkázou.

Viktorin Kornel ze Všehrd byl významnou osobností humanistické společnosti přelomu 15. a 16. století. Ač byl chrudimským rodákem, většinu svého života prožil v Praze. Stal se profesorem na zdejší univerzitě a později dokonce děkanem artistické fakulty. Posléze působil jako úředník u zemských desk. Jeho nejznámějším dílem je spis O práviech, o súdiech i o dskách země české knihy devatery, který je dnes součástí středoškolského přehledu literatury.

K výstavě "Architekt a památkář František Schmoranz st. a rod Schmoranzů ze Slatiňan" byly vydány dvě publikace. Zde malá ochutnávka.

Kostel sv. Jakuba v Rané a jeho počátky
Tři ojedinělé nálezy středověkých seker z okolí Luže: (k. ú. Zdislav a Řepníky)
Črty k správnímu vývoji rychmburského panství
Příběh obce Kočí